How I went to Primark and got my bank account

15. september 2016 at 11:06 |  Life
Pro cz, cely článek

Hello everyone! It is a very lovely morning here in London. Not too freakin' hot as last couple of days, when I was literaly dying outsite of all the heat.
I wanted to tell ou a story about my Tuesday. I know it's Thursday already, but trying to keep up and that is the last crazy day I've had.


Until now I've had Tuesdays off. All day. Dream day. I finally got my NIN (natuonal Insurance Number) which you need if you want to have a regular job in UK. I was looking for a part time, but it is pretty hard to find any, if you don't have that number. It came on Saturday, when I didn't have time (I will tell you that later) so I needed to wait till Tuesday to get my bank account.
The bank - Barclays - were opening at 9 I think.. I left the house at 10:30, because.. let's be honest, I just wanted to have a great sleep after that crazy weekend. Anyway, I came and realized, that I forgot my passport at home. That's like the only this with the NIN you need. Stupid. I just did a little stuff like filling up forms online and then they were supossed to give me a time of the day, when I can have "appointment". I thought it will be in the afternoon, because I just.. did. So my plan was just to go home, get my passport and I will be set to go. Nope. They wanted me to have the appointment thing right away. So they basicaly made me run home, which is about 15 minutes there nad back, and get my passport. Note: it was like 32 degrees outsite. So I did, because I needed the account, so I can buy tickets to go home for Christmas. When I finally got there, their computer system was running kinda slow and funny and after like 20 minutes it just froze. Nice! So I needed to come back in couple of hours just to finish the whole thing. In between I just decited to go the the nearest Primark. Bad, bad idea.
You see, usually I go there with some friends and I just can't shop when I am not alone (weird I know) so I don't buy stuff.. but when I go alone. Oh boy! I just wanted to buy some stuff for my friend and I've spent there like two hours buying stuff. Really cute stuff tho, but still stuff and after all that I was leaving with probably the biggest bag they have. Not cute girl, not cute. At least I got some things I originally came for. It just feels so embarassing when you just have to sit in tube on the way home and everybody can see that you bought Harry Potter pj's lol. No regrets. So I went home and I just chilled for couple of hours and then I went bact to the bank, finish all the stuff and yay I have a bank account. Now I just need to wait 3-5 day untill I get all in the mail, like card and pin code etc.
So home, get ready for me, because I am coming and I can't wait for all the Christmas food I will have!

Have an awesome day!
XO
E

P.S. Note for aupairs. If you are looking for bank where you can have a bank account go for Barclay. You only need passport a that NIN thing. Otherwise you are set. I know, that aupairs have a problems with that, because banks are usually asking for like rent bill with your name on it or so.Ahoj Všichni. Je krasny rano. Žádný šílený dusno jako za posledních pár dní, kdy jsem prakticky umírala na teplo.
Chtěla jsem Vám říct o mým úterý. Vím že je čvrtek, ale snažím se a úterý byl poslení šílenej den co jsem měla.
Do teď jsem měla každý úterý volno. Celý den. Co víc si přát. Konečně jsem dostala tzv. NIN. Číslo který potřebujete, pokud si v UK hledáte normální práci. Já hledala částečný úvazek, ale je to celkem složitý pokud tohle číslo nemáte. přišlo v sobotu, kdy jsem neměla čas (o tom příště) takže jsem musela vydžet do úterý, abych si mohla vyřídit účet v bance.
Banka - Barclays - myslím že otevírali v 9? z domu jsem odcházela v 10:30, protože jsem si chtěla užít postel a pořádně se vyspat, po tom šíleným víkendu co jsem měla. Přišla jsem tam a došlo mi že jsem zapomněla pas. To, a NIN číslo je vlastně jediná věc kterou potřebujete na vytvoření účtu. Bože. Vyplnila jsem nějaký online formuláře a čekala kdy mi řeknou že mám přijít na schůzku. Počítala jsem, že to bude odpoledne, takže budu mít čas si skočit domu pro pas. Nene. Měli na mě čas hned. Krása, až na ten pas. Vlastně mě donutili běžet domu pro pas, což je 15 minut tak a 15 zpátky. Poznámka: venku bylo přes 32 stupňů. Takže jsem se zvedla a bežela, protože ten účet postě potřebuju. chci koupil letenky domu na Vánoce. Když jsem se dostala zpátky, jejich system v počítačích byl taky asi přehřátej, protože všechno trvalo šílenou dobu. Po 20 minutách mi pán oznámil, že počítaže zamrzli a musí se restatovat. Jestli bych nemohla přijít později odpoledne, abychom to dokončili. Oukej. Mezitím jsem se vydala do nejbližšího Primarku. No a to nechceš.
Víte, ormálně když tam(někam kamkoliv) jdu s někým, tak si nic nekoupím, na nakupy musím být sama (divný, vím). za to když jsem sama tak to stojí za to. Původně jsem tam jela nakoupit nějaký dárky pro kamarádku, ale zasekla jsem se tam asi na 2 hodiny, po kterých jsem odcházela s pradepodobně tou největší taškou, co dávají. Aspoň jsem koupila i to pro co jsem původne šla. Jen je to trochu trapný, když sedíte na metru domů, s tou obří taškou, a lidi koukají a vidí, že jsem si koupila pyžamo Harry Potter. Nelituju. Takže jsem dojela domu, na par hodin měla nohy nahoře, a pak vyrazila zpátky do banky dodělat co bylo potřeba a hurá mám účet. Teď už musím jen vydržet 3-5 dní než mi přijde karta a pin poštou.
Takže domove, připrav se, protože já letim a nemůžu se dočkat všechno toho vynikajícího vánočního jídla!

Mějte se famfárově!
XO
E

P.S. poznámka pro aupairs. pokud hledáte banku, kde si nechat vytvořit účet. Barclays mžu doporučit. Potřebujete jen pas a to NIN číslo. Vím že aupairs mívají problémy, protože banky požadují účet že platíte nájem nebo vodu atd.
 


Comments

1 CaseyEsops | Email | Web | 22. september 2017 at 16:32 | React

<a href=https://www.viagrapascherfr.com/>Show more>>></a>

New comment

Log in
  Don't you have your own web yet? Create it for free on Blog.cz.
 

Actual articles

Reklama